Welkom, gast!


 
Waardering:
  • 3 stemmen - gemiddelde waardering is 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
En wat drinkt men nu eigenlijk zelf thuis bij die van Leuvin?
16-12-2021, 05:23 PM (Dit bericht is het laatst bewerkt op 16-12-2021 om 05:44 PM door wvd.)
Bericht: #203
RE: En wat drinkt men nu eigenlijk zelf thuis bij die van Leuvin?
(16-12-2021 05:17 PM)vinejo schreef:  
(16-12-2021 03:42 PM)wvd schreef:  
(16-12-2021 01:50 PM)Olivier schreef:  
(16-12-2021 10:37 AM)BartS schreef:  
(15-12-2021 06:55 PM)wvd schreef:  Gisteren had ik goesting voor iets heel goed en doordat de Brunello prijzen beginnen binnen te druppelen, deze 2015 maar eens open gesnokt want die had ik sinds aankoop niet meer geproefd. Dat komt omdat ge weet dat die nog verre van op dronk is, een kindermoord als het ware.
Maar niets van dat: wat een schitterende wijn is dit al! Akkoord, dit gaat zeker nog verder ontwikkelen, andere aroma' s (bij)krijgen en wat afronden enzovvort, maar ik had hem agressief gekarafeerd en de wijn was gewoonweg zalig! Costanti maakt volgens ons enkele van de allermooiste Brunello's. Een andere professional die de nieuwe jaren al geproefd had, wist te melden dat Costanti's Brunello Riserva 2016 de grootste Brunello was die hij de laatste dertig jaar geproefd had. En de man heeft er al wel aardig wat geproefd.

Wat bedoel je daar mee? Is dat dan de duurtijd van de wijn in karaf (bvb ipv 1 uurtje 5 of 6 uur) - is dat hevig schudden en klotsen in de karaf - is dat een heel brede karaf nemen zodanig dat het contactoppervlak met zuurstof vergroot?

Ik lees op het forum heel verschillende meningen en technieken om de wijn te optimaliseren om te drinken. De ene zweert bij wijn openen, glaasje uit, kurk er opnieuw op en wijn enkele uren terug koel wegzetten, de ander karafeert agressief, nog anderen zweren bij pnp... Ik raak er soms niet geheel wijs uit Confused

Terechte vraag, en volgens mij ook één van de moeilijkste dingen in wijn : hoe prepareer ik het best een fles. Uit ervaring heb ik al vaak gezien dat wat werkt voor één wijn niet per se werkt voor een andere.

Het glaasje uit en bewaren tot volgende dag is een vorm van trage oxidatie, want in de fles, dus minder contact met O2. Jo prepareert zo zijn oude Bordeaux en dat werkt heel goed, heb ik mogen ondervinden Wink

Met oudere Bourgogne zou ik dat dan weer niet durven bijvoorbeeld.

De agressieve zuurstofkuur is het tegenovergestelde eigenlijk : heel veel contact met O2 en meestal voor een kortere periode. Ik doe dat vaak met jonge rode wijnen, als ik merk dat de zuren wat te hoog zitten, of als ze wat gesloten zijn, of ook als er overdreven stalgeurtjes zijn of zwavel (reductie). Ook bij overdreven hout, dat kan er soms uitgaan, soms weer niet.

Maar moeilijk om vaste regels voor te hanteren. Het kan soms ook echt verkeerd uitpakken, tannines die bvb heel hard komen opzetten. Het is dus vaak een kwestie van proberen. En dus soms ook mislukken.

Dat zijn zaken die je eigenlijk een beetje op het gevoel doet. Met oudere wijnen en zeker met Bourgogne ben je eerder voorzichtig: pop&pour dus, soms echter is dan nog het laatste glas het beste. In dit geval, (te) jonge Brunello heb ik die door een rechte trechter gegoten in mijn meest gebruikte karaf zodat de wijn erg veel lucht neemt. En dat een paar uur op voorhand. Gisteren dan een andere Brunello om eens te vergelijken. Wat later geopend, zelfde behandeling gegeven. Daar was nog een drupje van over in een INOA glaasje en dat heb ik net geproefd en ondanks de erg kleine hoeveelheid was er in de verste verte nog geen spoor van oxidatie, ik vond hem zelfs nog net iets mooier, ronder vooral, dan gisteren.
Maar ik doe dit enkel met jonge wijnen die veel lucht verdragen, wijnen van Nebbiolo en Sangiovese en ook met sommige Rhône wijnen. Ik vind dat iets minder geschikt voor Bourgogne, die houd ik dan liever wat langer in een groot glas en eigenlijk ook voor Bordeaux omdat ik die veel gevoeliger vind voor oxidatie. Zelfs niet gedecanteerde jonge Bordeaux geeft 's anderendaags dikwijls al een toets oxidatie, hoewel ik moet zeggen dat dit bij recentere ervaringen (2016?) veel minder het geval was.

Klopt! Dat van 2016 bedoel ik. Heb ook de indruk dat, hoe rijper het jaar, hoe gevoeliger voor oxidatie.
Dacht ik ook, maar het is net met die recente 2016 dat ik dat minder heb.... Ik zoek naar oorzaken maar heb nog geen deftige gevonden. Gloria 2016 onlangs bvb was echt heel mooi, ook de tweede dag. Huh
   

Gisteren dan goesting om eens te zien waar Capanna staat in verhouding tot Costanti. Daarvan heb ik geen 2015, dus deze 2016 meegetsjoept uit de winkel. Niet echt eerlijke vergelijking, pas vervoerd, later in de karaf geploft, maar toch. Iets diepere kleur en dat weerspiegelt zich in de aroma's, wat donkerder fruit, ook goed mondgevoel en zeer mooie afdronk met wel wat meer en stroevere tannines, wat deels kan te wijten zijn aan de lagere temperatuur (16°C) en 1 jaar jonger natuurlij.
Capanna blijft nog wat onder de radar, maar er is recent hard gewerkt om de wijnen op een (nog) hoger peil te brengen. Ik vond hun 2010 al heel mooi, maar deze 2016 is wat mij betreft duidelijk van een hoger niveau. In de Italiaanse pers is dat al opgemerkt, voorlopig is dat nog niet verder bekend. Ik beschouw deze Capanna 2016 als een bijzondere wijn, maar Costanti is voor mij de grote wijn.

WVD (Wijnhandel Leuvin, gespecialiseerd in het betere werk uit Frankrijk en Italië)


Berichten in deze discussie
Brezza Barolo Castellero 2010 - wvd - 13-10-2020, 12:45 PM
La Prevostura Lessona 2012 - wvd - 15-10-2020, 12:16 PM
Wie zegt dat Bourgogne te duur is? - wvd - 16-10-2020, 04:31 PM
Santa Maria La Nace Calmarossa 2016 - wvd - 19-10-2020, 02:17 PM
Château Marsyas B-Q? de Marsyas - wvd - 21-10-2020, 03:16 PM
De oogst van deze week - wvd - 05-11-2020, 06:51 PM
De oogst van vorige week: - wvd - 13-11-2020, 12:21 PM
RE: En wat drinkt men nu eigenlijk zelf thuis bij die van Leuvin? - wvd - 16-12-2021 05:23 PM

Ga naar locatie: